- Липса на уникалност – готовите прес-съобщения са си просто едни готови прессъобщения. Нещо като готовите длъжностни характеристики, които не винаги вършат работа на всички.
В масовия случай прес-съобщенията се пишат по определен начин, обичайно следват класическа схема на изложение и изказ и навсякъде в медиите може да се разпознае с лекота, че става дума именно за прес-съобщение (т.е. за съобщение с цел явна или скрита реклама), не за обективен и безпристрастен авторски коментар, обзор или анализ.
- Дублирано съдържание – не знам за други блогове, но за NovaVizia.com е важно да не публикуваме информация, която вече присъства или предстои да присъства в интернет, защото дублираното съдържание пречи за по-доброто позициониране на материалите в Google или във всички случаи не помага за позиционирането. Това е специфична SEO тема, но тя има значение.
Прес-съобщенията, които PR агенциите подготвят се публикуват “едно към едно” във всички медии и това е минус от гледна точка на дублираното съдържание.
- Липса на говорене от първо лице единствено число – блоговете имат предимството да комуникират от първо лице единствено число и това е, което ги отличава в много голяма степен от традиционните хартиени и интернет медии.
В блоговете е важна гледната точка на автора на материала, който често пъти е и основател на самия блог. Прес-съобщенията обаче са написани в съвсем друг стил, по-скоро неутрално и (съжалявам, драги PR-и, но нерядко е така)бездушно, което е в разрез със стила на писане в един блог, по принцип.
- Липса на възможност за дискусия. Стандартните прес-съобщения обичайно са сухи и скучни, запознават с някакви факти (цифри, статистика, трендове, имена), но не предразполагат към дискусия, към разговор, към допълнително обогатяване на читателите. Блоговете и напредничавите интернет медии обаче имат полза от дискусиите и коментарите.
Можете да изтеглите и пълния шаблон за прес-съобщение за социални медии, дело на PR агенцията Shift Communications.
Какво прави впечатление в шаблона за прес-съобщение за социални медии и с какво тази форма за изготвяне на прес-съобщение е по-различна от класическата, стандартна форма, практикувана масово у нас:
- Прес-съобщението започва с координатите за контакт (телефон, skype, е-мейл адрес, уебсайт) на три лица – фирмата-клиент, от името на която се изпраща прессъобщението (1), говорителят (PR-ът) на фирмата (2) и PR агенцията (3). Координатите са уеб-ориентирани – 3 от 4 са свързани с интернет.
- След това, прес-съобщението продължава със заглавие и подзаглавие на новината.
- На ред идва описание на ключовите факти във връзка с прес-съобщението, за предпочитане оформени с помощта на точки (булети).
- Следва насочване към линк и RSS емисия към специално създадена страница в социалната медия Del.icio.us, в която са записани цифри, данни, трендове и анотация към пазарна, продуктова и друга информация, свързана с новината, предмет на прес-съобщението.
- Следват мултимедийни приложения към прес-съобщението – снимки (на продукти, на служители, фирмени сгради и помещения, др.), MP3 файлове (със записани гласове на мениджъри, клиенти, доставчици, акционери), линкове към подкастове (аудио файлове), графики (логота, схеми на продукти и др.), видео филми.
- Следват линкове към други мултимедийни приложения към прес-съобщението – например линкове към безплатни доклади (white papers) и др.
- Следват избрани цитати от мениджъри, аналитици, клиенти, партньори – приложени към прес-съобщението.
- Следват линкове към външни източници, които вече са коментирали нещо по темата на прес-съобщението. Тези линкове също следва да се приложат в специалната Del.icio.us страница във връзка с компанията и нейната новина.
- Следва линк към RSS емисия с новини от фирмата-клиент.
- Следват опции за добавяне на на самото прес-съобщение към различни социални мрежи. В случая с шаблона, който коментираме са поставени линкове за добавяне в Del.icio.us и Technorati, както и гласуване в Digg.com, но част от тези социални медии биха могли да бъдат заменени с български аналози.
Изготвянето на подобно прес-съобщение не е лесно и изисква съвременна нагласа за работа със социалните медии, висока степен на професионализъм и определено ниво на техническа подготовка.
Във всички случаи обаче, ако някой ми изпрати подобно прес-съобщение и то е тематично свързано с темите на NovaVizia.com, с удоволствие бих го публикувал, най-малкото от уважение към положения труд, а също и защото ще мога да предоставя на читателите си максимално интерактивна и богата информация, в унисон с облика на блога ми и с очакванията, които читателите имат към информацията, която откриват тук.
Уверен съм също така, че първата PR агенция в България, която вземе на въоръжение подобен подход за подготвяне на прес-съобщения, ще се сдобие с личен пазарен успех, защото ще съумее да се открои като новатор на фона на всички останали PR агенции, които често пъти ограничават контактите си с т.нар. “общественост” до стандартни и нерядко безлични прес-съобщения (прес рилийзи).
Предстои да видим кога точно ще се случи всичко това. Кой знае, някой хубав ден може и да се случи и тогава всички по веригата на прес-съобщенията – от фирмата-клиент през PR агенцията през интернет медиите до потребителите ще имат полза.
Източник: NovaVizia.com