Степента на приложимост на конкретните предпоставки е проследена в едно от малкото предавания в телевизионния ефир „Култура.БГ“, излъчвано от Българската национална телевизия, което е пример за културен продукт, посветен на актуалните проблеми и значимите събития от сферата. В него се представят дискусии по най-значимите теми и най-интересните събития от културния афиш, а също така се проследяват разнообразни събития от деня в репортажи и преки включвания. Предаването е наследник на „Денят започва с култура“, което е с дългогодишна история в телевизионния ефир, започнала още от края на 2010 г. С обновена концепция, ново модерно име и слоган – „вашето място за култура“, продукцията продължава да представя актуалните проблеми в тази област [14].Важната роля на културните предавания включва, освен предоставяне на информацията, също така и изграждане на необходимото доверие в зрителите чрез етичната работа на квалифицирани и професионално компетентни журналисти.
„Култура.БГ“ се излъчва всяка сутрин от понеделник до петък с различни водещи, редуващи се на ротационен принцип, сред които са Анна Ангелова, Димитър Стоянович и Александра Гюзелева. Много често се наблюдава тяхната поява и в ролята на репортери от мястото на събитията. Предаването отделя необходимото време за проучване, подготовка и реализация на качествени репортажи, чрез които служи като мост между различни видове изкуство и тяхното представяне пред аудиторията. Наличието на качествено съдържание е възможно освен поради концепцията, но и благодарение на по-големия екип, който реалиализира продукцията. В сравнение другите две разглеждани предавания са с по един водещ – съответно Даниел Ненчев за „Мултимедия“ и Поли Гергушева за „COOL… T“ и с цялостно по-малък екип. С цел изграждане на успешен имидж често наблюдавано е създаването на разпознаваемост на съответната марка чрез наличието на наложени и известни лица, които да я представят пред зрителите.
Разположено в телевизионната програма веднага след стандартния сутрешен блок, който се излъчва всеки делничен ден, „Култура.БГ“ със своето времетраене от 1 час представя разнообразни теми от различни жанрове, които са част от обществения дневен ред и могат да доведат до дебат и реакции. Общото времетраене в рамките на седмица е 5 часа, което обосновава наличието на по-голям екип за качествената реализация на епизодите. Телевизионната рамка съдържа отделни рубрики, част от тях плаващи (налични веднъж седмично или месечно), в които изборът на теми и участници се определя от текущи поводи. В съпоставка останалите разглеждани продукции са разположени в програмата през почивните дни – съответно „Мултимедия“ се излъчва всяка събота и неделя от 11:00 до 12:30 ч., което е съвкупно 3 часа ефирно време седмично, а „COOL… T”– единствено в събота от 11:00 до 12:00 ч. По този начин те имат възможност да обхванат една по-различна аудитория – младежката, както и работещите, които нямат възможност да гледат телевизия през седмицата в съответния часови пояс.
Важната и отговорна задача, която имат медиите да спомагат за духовното обогатяване и развитие на ценностната система на всеки един индивид и на обществото като цяло, както и потребността за информиране за събитията и новостите от културния сектор, се изразява в големия интерес на зрителите към предаванията за изкуства и култура. В данните от Националния статистически институт ясно се визуализира увеличението на количеството часове телевизионни предавания за изкуствои хуманитарни науки от 2017 г. спрямо 2018 г. в българския ефир, които съответно от 12 045 са станали 13 177 часа. При забавните предавания също се наблюдава ръст – от 19 413 часа за 2017 г. на 13 177 часа за 2018 г. (Фиг. 1) [15]. По-голямото количество ефирно време, посветено на тази тематика, показва широкия обхват на културата и нарастващото следене на развлекателните продукции.
Фиг. 1. Данни на НСИ за културни телевизионни предавания в българския ефир (2017–2018)
Тази посока се наблюдава и в статистиката от „Statista“, която като сравнение визуализира резултатите от проучване за степента на интерес на аудиторията към телевизионните предавания за изкуства и култура в Германия. В разгледания период от 2015 до 2019 г. се наблюдава малък прираст на „заинтересованите“ от културните новини. През 2019 г. 5,42 милиона германци силно се интересуват да гледат разнообразни телевизионни културни програми (Фиг. 2) [16].
В проследените предавания телевизионните интервюта, реализирани от екипа на „Култура.БГ“, представят на зрителите различни творчески личности, които коментират актуалните теми. Наличието на по-съвременни, интересни и млади артисти създава предпоставки за по-модерно съдържание, което, освен да привлече вниманието на аудиторията, може да изгради успешен модел за оригинална продукция. Все по-приобщаващата концепция за културна журналистика, която се наблюдава в медиите, включва определянето за културата като „начин на живот“, който обединява освен различни видове етика, ценности, творчество и много тематични области като архитектура, изкуство, хуманитарни науки, литература, танци, театър, музика, кино, мода и др. Съществуването на голямо количество медийни източници помага да се осигури актуална информация, не само за случващото на локално ниво, но и в света чрез новините, които служат за контакт с различни видове изкуство и култура.
Подборът на теми, които се представят, тяхното качество, значимост, начин на анонсиране пред аудиторията са от съществено значение за съществуването на културно поле, в което идеите от висок ранг и разпространението на качествено творчество са от първостепенно значение. Същевременно с това важно за всеки един медиен продукт е реализиране на стойностно съдържание, което да е адекватно на очакванията на зрителите, да привлече тяхното внимание и да успее да ги задържи, като изгради навик за гледане. Tрудоемкият процес включва намиране на представителни и ерудирани личности, които да анализират и коментират адекватно различните ситуации и казуси. Tяхното отсъствие, което се наблюдава в много предавания, може да се дължи на интереса на публиката към по-забавни и ненатоварващи мнения.
Другият актуален пример в българския телевизионен ефир за нова културна продукция изградена с ясна концепция и стойностно съдържание е „Мултимедия“ по „Bulgaria ON AIR“, която се излъчва от 19 януари 2019 г. Водещият на предаването – журналистът Даниел Ненчев през последните 15 години нарежда в портфолиото си предавания като „Денят започва с култура“ по БНТ, „Нова култура“ по Дарик радио и настоящото „Мултимедия“. Неговата авторска концепция за специализирано предаване, посветено на съвременната култура, предоставя един по-различен и модерен стойностен поглед към нея [17]. Структурата на епизодите включва три части, в които се реализират различни интервюта с артистични личности от областта на изкуството и културно-творческите индустрии, разглеждат се актуалните теми за обсъждане, представяйки най-значимото, новаторското и атрактивното от театъра, киното, съвременното изкуство, литературата, новите технологии и новите медии. За целта в отделните панели присъстват коментатори и представители на културната среда, които дискутират съвременни течения в областта. Разнообразието от рубрики е голямо, сред които са „Кино“, „Театър“, „Архитектура“, „Изкуство“, „Музика“, „Литература“, „Дизайн“, представящи съответното съдържание отговарящо на наименованието. Интерес представляват рубриките „Бъдеще“, „Откритие“ и „Нови идеи“, в които се разкриват абстрактни направления и тенденции в изкуството, представители на артистичните среди, чиято кариера е в процес на подем, коментират се важни за обществото теми, като например развитието на образованието, анализират се различни видове творчество, което може да послужи като вдъхновение за аудиторията. Продукцията е реализирана на запис, но имитира живото представяне, което я показва като хибрид между различните жанрове. Самото име на предаването е препратка към разнообразието от медийни носители в изкуството, комуникацията и съвременната култура, като предоставя интересно представяне на актуалните културни новини.
Едно от утвърдените като успешни телевизионни предавания, което в своята същност залага на съвременна концепция е „COOL… T”, излъчвано по bTV, чийто основен фокус е лайфстайл и личният живот на известните личности. Със своето 6-годишно съществуване лайфстайл шоуто е сред предпочитаните от аудиторията в своя часови пояс на излъчване всяка събота. Посветено е на лайфстайл тематиката и в него се разкрива най-новото от света на музиката, киното, театъра и литературата. С водеща Петя Дикова до 2019 г. и впоследствие Поли Гергушева, която е „връзката с най-големите звезди и горещи събития от родния и световния шоубизнес“, в рамките на 60 минути се показват „без маска и грим всички най-любопитни новини от развлекателната индустрия“ [18]. В анонсирането на самата продукция се наблюдава по-различния подход и възприемане на модерно съдържание във фокуса на културната тематика. Наблюдава се преобладаващо количество новини, посветени на световни музиканти, артисти и интересни факти около тяхното творчество.
Известни представители на културната среда се анонсират и в рубриките на „Култура.БГ“, част от които са плаващи – излъчвани с определена периодичност (например веднъж седмично или веднъж месечно) и тяхното разнообразие е голямо – „Великите режисьори“, „Киноафиш“, „Обективът разказва“, „Класика“, „Rock N Roll“, „Джазпринц“, „Театрална критика“, в резултат на по-голямото количество ефирно време, с което разполага предаването, поради всекидненото му излъчване в делнични дни. Всеки един брой по традиция започва с рубриката „Културен афиш“, която представлява кратка емисия новини и анонсира интересни предстоящи културни събития. Обикновено в нея се включват новини главно от България, а веднъж седмично е посветена на събития, които са от различни културни локации – музеи, галерии и арт пространства по света. Характерно за този формат е представянето на разнообразни теми основно посредством реализирането на интервюта с различни представители на културната сфера и чрез дискусии с редица събеседници (на живо в студиото или на запис), с които се коментират актуалните и важни за аудиторията проблеми.
За разлика от „Култура.БГ“, което се опитва да се осъвремени и надгради, като същевременно запази класическите разбирания за култура, в „COOL…T“ се проследява един съвсем различен прочит към тази сфера, като основен акцент се поставя върху личния живот на известните личности, тяхното поведение и външен вид, а значимостта на събитието става второстепенна. Представят се основно ненатоварващи теми, които да задоволят необходимостта на аудиторията от забавление, породена от динамичното всекидневие, а от друга страна като причина може да се разглежда поставянето на развлечението като една от основните ценности. По този начин се създава един медиен продукт, чийто интерес е да привлече основно масовата публика и разпространението на висок ранг идеи се загърбва.
В пълна противоположност моделът на представяне на темите в авторското предаване „Мултимедия“ е под формата на дискусии между представители на младото поколение и анализатори, които коментират настоящите проблеми и съпоставят различни примери за изграждане на обединена европейска общност. Основният фокус е върху стойностните произведения чрез задълбочен прочит на различните нови течения в областта, които надграждат възприятията на зрителите. В допълнение докосващите лични истории на млади български дизайнери, архитекти и артисти от съвременната култура показват осезаемите промени настъпващи в заобикалящата ни среда. По този начин е предоставен терен за среща на новото и класическото, на изкуството и технологиите, които могат да „съжителстват“ заедно при това много успешно.
Проследеното съдържание в „Култура.БГ“ визуализира изкуството основно в светлината на неговото класическо възприятие чрез представяне на различни музеи, галерии и изложби. По този начин е изпълнена една от важните функции, а именно да възпитава зрителите в духа на високата култура и да я популяризира, но същевременно с това по-трудно успява да привлече по-младата аудитория. Сценичното изкуство и по-конкретно театралните постановки също намират своето място в предаването, включително и в рубриката „Театрална критика“, което е показател за динамичен и богат театрален живот. Друг интересен аспект на културата, който е обект на представяне е фотографията, на която е посветена рубриката „Обективът разказва“ и дори много често като присъствие изпреварва литературата. Това е индикация за реализирането на многобройни фотографски изложби, както и за факта, че тази тема е актуална и модерна, докато литературата все още се възприема от публиката като по-класическа, въпреки че се акцентира на съвременните български автори. Богатият спектър от теми, присъстващи в предаването обхваща и такива, посветени на образованието, историята, религията, модата, архитектурата, екологията и др., които също така се наблюдават и в „Мултимедия“. Тяхното представяне показва важната и отговорна задача, която има телевизията да изгради връзка с аудиторията и да успее да поддържа нейното внимание към творчеството и изкуствата.
Анализът на „COOL… T” като контраст разкрива културната сфера през призмата на известните личности, с които се реализират интервюта, като показаните истории са основно от развлекателен характер. Новините, които се отразяват, са също така от лайфстайл сектора, като акцент се поставя върху т.нар. „звезди“ присъствали на съответното събитие и техния личен живот, а същността е оставена на заден план. Част от съответните популярни имена гостуват в рубриката „Специално за COOL..T“, като интервютата с тях са реализирани на запис. Главен фокус в предаването е развлечението, което може да присъства под всякакви провокативни форми, с цел да привлече вниманието на аудиторията. По този начин ценностите, които биват популяризирани, са разнородни и разпространяваните идеи са спорни. Специфична музикална класация реализирана от продукцията е „Топ 5“, посредством която се предоставя всяка седмица трибуна за подкрепа на българските изпълнители, с която подчертават и своята ориентация основно към младежите и техните вкусове.
Динамичното развитие на технологиите и широкият спектър от средства, които те предоставят за взаимодействие със зрителите, създава предпоставки за наличие на телевизионните продукции и в онлайн пространството. Трите разгледани предавания са анонсирани кратко на съответната уеб страница на телевизията, от която са излъчвани. „Култура.БГ“ [19]и „Мултимедия“ [20] качват целите си епизоди в съответния сайт, за да има възможност аудиторията да изгледа пропуснатото предаване или да си го пусне в удобно за нея време, като единствено втората продукция има възможност за оставяне на коментар под каченото видео. Ситуацията при „COOL…T“ [21] е по-различна – налични са само отделни части от епизодите, има секция новини, която съдържа информация за водещата, но отдавна не е обновявана. Възможностите предоставяни от онлайн медиите в услуга на културните продукции разкриват посока, в която могат да се развиват и различни опции за надграждане на комуникация с аудиторията.
Присъствието в социалните медии е по-различно, тъй като и трите представителя поддържат Facebook страници, които се следят динамично от страна на потребителите. Най-многобройни са последователите на „Култура.БГ“, които наброяват над 14 000 [22], на второ място се нарежда „COOL…T“ с повече от 11 000 [23] и на трето – „Мултимедия“ с около 2000 [24], което е съвсем очаквана разлика с оглед на факта, че е авторска продукцията и нейното излъчване започва едва в началото на 2019 г. Постовете представят анонси за предстоящи броеве, други съдържат част от изминалия епизод под формата на видео, в допълнение се споделят интересни новини от културната сфера. Наблюдава се интензивна комуникация с аудиторията в страниците на „Култура.БГ“ и „Мултимедия“, което подчертава нейната необходимост от коментиране и дискутиране на темите излъчвани от тях, докато в страницата на „COOL…T“ взаимодействието се осъществява основно посредством лайкове. Постоянната комуникация спомага за изграждане на лояност от страна на зрителите, както и вероятност за привличане на нови такива. Съпоставянето между модела на представяне, съдържанието на предаванията и тяхното присъствие във виртуалното пространство, показва един интересен аспект, който се изразява във взаимодействието между класическото разбиране за изкуство от страна на „Култура.БГ“ и същевременно най-голяма активност от тях посредством дигиталните технологии. Това е един интересен пример за симбиоза между двете среди, както и за посоката на развитие и модернизация, която е необходимо да поддържат с цел да отговорят на съвременните очаквания и изисквания на аудиторията.
Заключение
Телевизията продължава да е основен фактор за развитието на социалния и културен живот и нейната важна функция в областта на културата не бива да бъде пренебрегвана. В стремежа си да привлече повече зрители тя започва да произвежда предавания за масовата аудитория и забравя отговорността, която има пред обществото да надгражда естетическите му възприятия.
Мониторингът на „Култура.БГ“ показва едно от малкото телевизионни предавания в българския ефир, които успешно запазват концепцията си и продължават да я следват, обхващайки широк набор от теми от културния живот чрез различни анонси, репортажи, интервюта и събеседници. Така телевизионният формат изпълнява своята обществена мисия да насърчава развитието и популяризирането на културата сред българската публика. Предизвикателствата, пред които е изправена продукцията, са свързани с модернизиране на съдържанието, по-съвременно представяне на новите предпоставки, за да отговори на изискванията на аудиторията като същевременно запази оригиналната си концепция. Навлизането на дигиталните технологии, използвани от продукцията, спомага общуването със зрителите и засилва контакта между творците, медията и аудиторията.
Другото анализирано телевизионно предаване „Мултимедия“ разкрива един по-различен подход към културните новини чрез авторска концепция за начин на представяне и подбор на темите. През призмата на професионалните коментари и докосващите лични творчески истории е изграден един бранд, който обхваща както по-модерни и съвременни виждания чрез взаимодействието с младото поколение, така и класически произведения, които надграждат възприятията.
Лайфстайл предаването „COOL… T” показва културата в една по-различна светлина, в която популяризирането на висок стандарт за вкус и ценности отсъстват. Основен фокус тук е поставен върху начина на представяне на информацията, който трябва да е възможно най-атрактивен, за да привлече повече зрители. Акцентът в подбора на темите и личностите, които да се интервюират, се поставя върху по-интимния живот и любопитните факти около известните, а творчеството на съответния артист е леко засегнато.
Реализираното сравнение между трите културни телевизионни продукции очертава съвсем различно виждане към възприятията за културата. Проследяването на изброените предпоставки по конкретни критерии разкрива една съвременна аудиовизуална среда, която е изправена пред предизвикателството да включва стойностно и оригинално съдържание с ясно очертан ценностен модел. Изборът на произведенията и творците, които се анонсират, е от съществено значение за духовното обогатяване. Тяхното визуализиране е необходимо да се случва по интересен начин, за да може да привлича и изгражда лоялна аудитория. В допълнение новите технологии разширяват спектъра от възможност за активна и ритмична комуникация със зрителите.
Разгледаните и анализирани телевизионни предавания, като своевременно пространство за размисъл, дискусия, етика, ценности и др., визуализират важната роля, която има културната журналистика. Тяхната структура подлежи на непрекъснато обновление и модернизация, тъй като е необходимо да отговорят на новите изисквания на аудиторията, създадени от динамичното техническо развитие, като паралелно с това да реализират симбиоза между съвременното и класическото изкуство и представяне. Комплексността на културата поставя високи изисквания към отразяващите я медии, които служат като връзка между нея и аудиторията. Обществената функция на телевизионните културни продукции е от съществено значение като образец за креативност, артистичност, възпитание в духа на изкуството от висок ранг, творческа свобода и вдъхновение за бъдещо развитие.
Бележки:
* Използваното понятие „културна журналистика” е базирано на употребата му в редица международни медийни системи, сред които са норвежките, шведските, финландските, американските и др. Концепцията за журналистика, която отразява културния сектор, е широко разпространена и обхваща множество тематични области.
[1] Попова, Мария. Медийният човек. София: Авангард Прима, 2019, с. 181.
[2] Филева, Петранка. Финансиране на културните индустрии. София: Авангард Прима, 2019, с. 25-27.
[4] Федърстоун, Майк. Консумативна култура и постмодернизъм. София: НБУ, 2017, с. 104.
[5] Стефанов, Иван. Природата на културата. София: Аскони-Издат, 2001, с. 292.
[6] Fishke, John, John Hartley. Reading Television. New York: Routledge, 2004, p.5.
[7] Morley, David. Television, Audiences and Cultural Studies. London: Routledge, 2005, p.49.
[8] Морен, Едгар. Духът на времето. София: ИК Христо Ботев, 1995, с. 58.
[9] Стефанов, Иван. Природата на културата. София: Асконти-Издат, 2001, с. 310.
[10] Barwise, Patrick, Andrew Ehrenber. Television and its audience. London: SAGE, 1988.
[12] Hanush, Folker. Lifestyle Journalism. Broadening the focus. The case for lifestyle journalism as a field of scholarly inquiry. New York: Routiedge, 2013, p. 3.
Библиография:
Морен, Едгар. Духът на времето. София: ИК Христо Ботев, 1995.
Попова, Мария. Медийният човек. София: Авангард Прима, 2019.
Стефанов, Иван. Природата на културата. София: Асконти-Издат, 2001.
Федърстоун, Майк. Консумативна култура и постмодернизъм. София: НБУ, 2017.
Филева, Петранка. Финансиране на културните индустрии. София: Авангард Прима, 2019.
Barwise, Patrick, Andrew Ehrenber. Television and its audience. London: SAGE, 1988.
Fishke, John, John Hartley. Reading Television. New York: Routledge, 2004.
Hanush, Folker. Lifestyle Journalism. Broadening the focus. The case for lifestyle journalism as a field of scholarly inquiry. New York: Routiedge, 2013.
Morley, David. Television, Audiences and Cultural Studies. London: Routledge, 2005.
Уеб ресурси:
Цитат формат (Suggested Bibliographic Citation):
Титова, Екатерина. Културната журналистика в българския телевизионен ефир. В: Медии и обществени комуникации. Изд. УНСС; Алма комуникация. 2020, №44. ISSN 1313-9908. Available from: http://www.media-journal.info/?p=item&aid=407
|