Независимо от целите и начина на разпространение в социалните мрежи, марките изграждат собствени бизнес стратегии, които включват мултимедийно съдържание в социалните им профили, за да поддържат ежедневната ангажираност с потребителите и усещането, че марката е жива. Ежедневното публикуване на съдържание е жизнено важно, за да се поддържа социалният профил активен и за да се привлича и задържа публиката. Всеки бранд генерира визуални съдържания под формата на снимки и видео. Фотографските изображения са водещи при публикациите и се разделят на четири основни типа:
Всички видове визуални изображения могат да се маркират с логото на бранда, било то текстово или графично. Визуалното съдържание, обединено с текстово оформление на публикациите, се разделя на няколко категории, които се прилагат за постигане на оптимални комуникационни резултати.
5. Групиране на съдържанието в категории
- Hard-Sell (от англ. ез. - техника за твърда продажба) – смели и директни съобщения, които имат за цел да убедят потребителите да вземат бързо решение за покупка.
- Soft-Sell (от англ. ез. - техника за мека продажба)- ненатрапчива реклама или метод за продажба, който използва фино убеждаване. Това е вид мека продажба с рекламни съобщения, които изтъкват предимствата на продуктите.
- Holiday-Themed (от англ. ез. – празнична тема) - oобвързване на популярен празник с публикации, които резонират с емоциите, спомените и вълнението на публиката за празникав опит да насърчат взаимодействие с продукта.
- Brand Features (от англ. ез. – характеристики на марката) – разкриване на забавни факти и информация за бранда, които карат потребителите да се чувстват като вътрешен, по-приближен до него човек. Това създава фенове, които са лоялни към марките и са свързани емоционално с техните продукти.
- Brand Benefits (от англ. ез. – предимства на марката) – подчертаване на конкретна полза от употреба на марка, която отговаря на ключовите потребности на потребителите, за да се насърчи действието към покупка.
- New (от англ. ез. - ново) – представяне и въвеждане на пазара на нови продукти, инициативи или събития, които имат за цел да развълнуват потребителите.
- Deals (от англ. ез. – сделки) - текущи или ограничени във времето предложения, включени специални оферти, стимули и отстъпки за генериране на бързи продажби.
- Discounts (от англ. ез – отстъпки) – намаления, насочени към конкретна демографска група от хора по професия, местоживеене, статус, клубно членство и т.н., или специални отстъпки по определен повод, които имат за цел да създадат усещане за изключителност у потребителите.
- Events (от англ. ез – събития) – популяризиране на събития, които се случват физически, за да се привлекат онлайн клиентите към офлайн места за продажби.
- One-Day Specials / Flash Sale (от англ. ез. – еднодневни специални акции/ продажба на стоки със значително намалени цени, които продължават само за кратък период от време) – представяне на еднодневна сделка или такава само за ограничено време, за да стимулира хората да купят продукта незабавно.
- Tips & Tricks (от англ. ез. – съвети и трикове) – споделяне на съвети с потребителите как да използват продуктите по креативни, полезни и нови начини. Това показва на феновете, че брандът предоставя ценна практическа информация, която те може да не могат да получат другаде.
- Quotes (от англ. ез. – цитати) – използване на известни, вдъхновяващи и забавни цитати, свързани със същността на марката, които резонират лично и емоционално с феновете.
- Company Culture (от англ. ез. – фирмена култура) – разкриване на важни факти за компанията и културата около марката. Това помага за позиционирането на бранда чрез разказването на собствената корпоративна история по интересен начин.
- Brand Representative (от англ. ез. – представител на марката) – текстови постове, в които компанията е персонализирана от някого (мениджър, лидер на мнение, служител и др.). Това прави по-личен подхода към феновете и подсказва, че зад голяма марка стои истински, автентичен човек.
- Behind-The-Scenes (от англ. ез. – зад сцената) – разкриване на ексклузивно съдържание, до което обикновено имат достъп само служителите. Това кара феновете да се чувстват част от нещо специално и дава представа за процеса по създаването и изпълнението на продукти, бекстейдж кампании и други.
- News Mentions (от англ. ез. – нови споменавания) – поставяне на акцент върху това, което доверени експерти казват за марката и вниманието, което тя получава от известни медии. Това изгражда доверие към бранда.
- Store Openings (от англ. ез. – отворени магазини) – обявяване на отваряне на нови магазини на определени места, с цел да се покаже разрастване на компанията и да се създаде вълнение и очакване сред феновете.
- In-Store Sightings (от англ. ез – наблюдения в магазина) – разкриване на вълнуващи събития във физическия магазин, като например идването на известни личности да пазаруват там. Това позиционира фирмения магазин като уникално, вълнуващо място и показва, че марката съществува и извън дигиталното пространство.
- Brand Popular News (от англ. ез. - популярни новини за марката) - представяне на поводите, по които марката е отразена в новини, в списания или попада в престижна класация сред най-значимите компании. По този начин се насочва светлината на прожекторите върху бранда. Това създава доверие и прави марката актуална и значима.
- Advertising from Other Media (от англ. ез. – реклама от други медии) – представяне на печатнии промотиране на дигитални фотографски или видео рекламни кампании.
- Either/Or Questions (от англ. ез. – или/или въпроси) – постове, в които се използва въпрос или се търси сравнение, помагат да се разбере мнението на таргет групата. Това е бърз и лесен начин за получаване на обратна връзка и предизвикване на взаимодействие.
- Polls (от англ. ез. – анкети) - публикуването на анкети помага на марката да се запознае с феновете си. Чрез задаване на конкретни въпроси се търси обратна връзка и се прави анализ на потребителските настроения, за да се направят корекции в бранд комуникацията, ако са необходими. Това, също така, показва на потребителите, че марката се интересува от тях.
- Brand Enthusiast Questions (от англ. ез. – ентусиализирани бранд въпроси) – чрез задаването на конкретни въпроси, свързани с марката, се анализира устойчивостта на връзката на лоялните фенове с бранда. Това популяризира продуктите и ангажира най-ценните фенове в дискусия.
Освен групирането на съдържанието за публикуване в категории, социалното позициониране на бранда се изгражда и в контекста на основните човешки нужди. Сред тях можем да изброим следните:
- Препитание – съдържание, което включва хранене, обличане, почивка, работен процес. Ситуационното поставяне на моден продукт в тези четири ежедневни ситуации, предизвиква нужда от притежаване.
- Обич – съдържание, което включва полагане на грижи, споделяне на лични моменти, изразяване на емоции.
- Информация – съдържание, което включва анализиране, учене и изследване буди по-голям интерес към продуктите.
- Свободно време – съдържание, което включва забавление, релакс, спомени и мечти. То позиционира бранда в среда, която предразполага към употребата му.
- Създаване – съдържание, което включва изобретяване, построяване, изработване, интерпретиране, направа на дизайн представя бранда като иновативен.
- Идентичностили местата, на които принадлежи човек. Чувството за идентичност помага на бранда да се локализира по-убедително. Представянето на продуктите в дадени населени места или визуални локации, помага на потребителите да изградят по-голямо доверие в бранда и да покаже неговото реално приложение. За създаване на постове с висок праг на споделяне се използват следните подходи:
- Съдържанието дава награди на месечна или тримесечна база.
- Съдържанието съветва своите фенове в полезни постове.
- Съдържанието забавлява своите фенове със оригинални снимки или цитати.
- Съдържанието вдъхновява своите фенове и им дава усещането, че са част от нещо по-голямо и значимо.
- Съдържанието удивлява своите фенове с изненадващо визуално съдържание, факти или цитати.
- Съдържанието обединява своите фенове и им създава усещането за част от ексклузивна общност.
Публикуването на съдържание в социалните мрежи се обвързва с дадено събитие около бранда. Имейл кампаниите са полезен източник на информация и комуникационен инструмент за връзка между публиката и бранда. Уведомяването за настъпило събитие чрез имейл кампания, е част от маркетинг стратегията на дадена марка. В рамките на тази кампания за даден бранд се изпраща конкретна текстова и визуална информация до клиенти или до медии и журналисти. Най-често този комуникационен подход се използва при представяне на нова колекция, нов продукт, ново събитие или нова рекламна кампания с намаление. Същественото в този начин за разпространение е, че чрез имейл кампанията се включват всички елементи от маркетинг позиционирането на бранда в едно общо съобщение. Комбинирайки различни типовете публикации и обвързвайки ги с човешките нужди, всяка модна марка изгражда стриктна и активна присъственост в социалните мрежи. За да бъде видим резултатът от всички действия в дигиталното пространство, брандовете имат стратегия за мониторинг. Съществуват редица приложения за наблюдение на активността в социалните профили.
6. Измерване на резултати от присъствието на бранда в социалните мрежа Facebook
След съставяне на точна стратегия за позициониране в социалните мрежи, както и спрямо вида публикация - платена или органична, резултатите от активността се измерват и се наблюдават чрез следните метрики:
- Impressions – (от англ. ез. впечатления) - в статистиката за наблюдение във Facebook това означава колко пъти рекламата се е появила във фийда на потребители. Тук не се отчита броя на посещенията.
- Campaign Reach (от англ. ез. – обхват на кампанията) - в статистиката за наблюдение във Facebook това означава на колко потребителя се е показала рекламата.
- Frequency (от англ. ез. – честота) - в статистиката за наблюдение във Facebook това означава колко пъти рекламата се е появила на таргетираната група.
- Actions - (от англ. ез. – действия) - в статистиката за наблюдение във Facebook това означава колко пъти рекламата е предизвикала реални действия, за които е създадена рекламата.
- Page like - (от англ. ез. - харесване на страницата) - в статистиката за наблюдение във Facebook това означава колко нови харесвания на страницата е довела рекламата.
- Clicks - (от англ. ез. - щраквания, кликвания) - в статистиката за наблюдение във Facebook, това означава колко пъти потребители са отворили рекламата.
- CTR (Click-Through-Rate) (от англ. ез. - честота на кликване) - в статистиката за наблюдение във Facebook това означава колко често потребител е кликнал, след като му се е появила рекламата.
- Ad Spend - (от англ. ез. - разходи за реклама) - в статистиката за наблюдение във Facebook това измерва целия разход за една рекламна кампания.
- CPC (Cost-Per-Click) - (от англ. ез. - цена на кликване) - в статистиката за наблюдение във Facebook това означава колко струва един клик за дадена реклама.
- CPM (Cost-Per-Thousand-Impressions) - (от англ. ез. - цена на хиляда импресии) - в статистиката за наблюдение във Facebook това означава колко струват хиляда клика за дадена реклама. Това се прилага, когато стойността на един клик е твърде малка.
- CPA (Cost-Per-Acquisition) – (от англ. ез. - цена на придобиване) - в статистиката за наблюдение във Facebook това означава колко струва единица придобиване на нов последовател или нов потребител, който се е абонирал за нюзлетър.
Разчитането на резултатите от кампаниите в социалните мрежи е от изключително голямо значение. Този мониторинг помага на бранда да насочи или оформи стратегиите си за комуникация и развитие в сферата на модата. Алгоритмите на изброените метрики показват положителни или отрицателни резултати от дигиталното присъствие на бранда. В XXI век информацията е един от най-ценните ресурси за всеки бизнес. Степента на информираност за състоянието и развитието на марката, създаването на потребителска общност, планирането и реализирането на значими кампании, отразяват динамиките в растежа на бранда и неговия успех. Това осигурява бизнес стабилност на марката и помага за успешното ѝ позициониране на местни и чужди пазари. Стойностното присъствие в дигиталното пространство привлича пови потребители на бранда, което води до ежедневно увеличаване на знанието за марката и създаване на „ейдос“ за нея сред потребителите.
Колева, Бисера. Антология по философия. София: УИ "Стопанство", 2010. Правила и ставки за ДДС, март 26, 2021. Available from: https://europa.eu/youreurope/business/taxation/vat/vat-rules-rates/index_bg.htm [cited 21.10.2021].
Серезлиев, Стефан. Интегрирани маркетингови комуникации, бранд и графичен дизайн: между дефинициите и перспективите. София: Ваньо Недков, 2014.
Стойков, Любомир. Световната мода. Първа част. София: От игла до конец, 2000.
Стойков, Любомир. Теоретични проблеми на модата. София: Национална художествена академия. 2-о изд., 2020..
Adler, Max. A Study of Marketing and Online Marketing Tools which Improve Online Success, GRIN Verlag, 2010.
Beheshti-Kashi, S.,Thoben, K.-D. The Usage of social media text data for the predictive power of online. Bremen, Germany, 2014.
Box, George E. P., Gwilym M. Jenkins, Gregory C. Reinsel, Greta M. Ljung Callan, G. Dictionary of Fashion & Fashion Designers, Thames & Hudsonword of art. S.l., 2002.
Dickerson, Kitty G. Inside the Fashion Business. Upper Saddle River, New Jersey, 2003.
Facebook Business Manager, 2021. Available from: https://business.facebook.com/login [10.10.2021].
Fashionary. The Fashion Business Manual: An Illustrated Guide to Building a Fashion Brand, Hong Kong, 2018.
Hall, David. Digital Fashion Communication: The Influence of Instagram-Queer-Makeup Artists and Their Future Developments on the Industry. In:Fashion Communication in the Digital Age: Factum 19 FashionCommunication Conference, Ascona, Switzerland, Springer, 2019.
Internet Marketing Academy, Internet Marketing, The Internet Marketing Academy & Ventus Publishing Ap S, 2011.
James, Francesca, Durham, Hannah.50 Shades of Digital Marketing, 1st edition, Fresh Content & bookboon.com, 2013.
Kayode, Olujimi. Marketing Communications, 1st edition, Olujimi Kayode &bookboon.com, 2014.
Meadows, Toby. How to set up & run Fashion Labels, United Kingdom, 2nd edition, 2017.
The British Journal of Aesthetics, 1983, Available from: http://www.businessdictionary.com/definition/lifestyle.html [10.09.2021].
Zargani, Luisa. The Future of Technology and Fashion, April 10, 2007. Available from www.wwd.com [10.10.2021].
Спасова, Теодора. Позициониране на модна марка в социалните мрежи. В: Медии и обществени комуникации. Изд. УНСС; Алма комуникация. 2021, №49. ISSN 1313-9908. Available from: https://www.media-journal.info/index.php?p=item&aid=434 .
|