Научно електронно списание за медии, PR, журналистика, бизнес комуникация и реклама

Драстични нарушения на журналистическите права

Медии и обществени комуникации

Съдържание

   Публикуваме изказването на председателя на УС на СБЖ Снежана Тодорова, което тя не получи възможност да произнесе по време на дискусия в НС по повод медиен законопроект, задвижен от депутати от ДПС. На предложенията на СБЖ за законодателни промени в защита на свободата на словото и правата на журналистите, които бяха внесени преди повече от година в Комисията по културата и медиите, и досега не е даден ход.

 

  На 20 септември 2018 Г. в зала „Изток” на Народното събрание се състоя обществена дискусия, организирана от парламентарната Комисия по културата и медиите. Тя бе по повод допълнения и корекции в медиен законопроект, задвижен от депутати от ДПС и вече минал на първо четене.
  За участие в дискусията в залата бе и председателят на УС на СБЖ Снежана Тодорова заедно с главния секретар на СБЖ Иван Върбанов. Снежана Тодорова бе потвърдила своето участие още в отговора си на поканата, която бе получила от председателя на комисията Вежди Рашидов. При влизане в залата техническо лице от организаторите се поинтересува дали Снежана Тодорова ще се изказва и тя потвърди, че е подготвила изказване.
  В началото на дискусията бе обявено, че думата ще се дава според предварително заявено желание от участниците. Модератор бе Велислава Кръстева, депутат от ДПС, която предупреди, че времето може да не стигне за всички желаещи да се изкажат, но всички ще имат възможност да депозират изказванията си в писмен вид в Комисията по културата и медиите.
  В рамките на пряката дискусия думата така и не бе дадена на председателя на УС на СБЖ Снежана Тодорова. Тя ще се възползва от заявената от организаторите възможност и ще депозира така и не прозвучалото си в зала „Изток” изказване в Комисията по културата и медиите.Поради важната тема за защита на журналистическите права и за съдбата на предложенията на СБЖ за законодателни промени, насочени тъкмо към такава защита, Снежана Тодорова смята, че е необходимо изказването й да стигне до по-широк кръг от колегията и затова го предоставя за публикуване на сайта на СБЖ.
   Повдигането на тази тема придобива още по-голяма неотложност, след като не намери място в изказванията на останалите участници в дискусията, склонили се само към допълнения и корекции на медийния законопроект на депутатите от ДПС. Напомняме още веднъж, че преди повече от година лично Снежана Тодорова връчи лично на Вежди Рашидов предложенията на СБЖ за законодателни промени в защита на свободата на словото и правата на журналистите, на които и досега не е даден ход.
   Предлагаме тук пълния текст на изказването на председателя на УС на СБЖ, което бе подготвено за обществената дискусия на 20 септемри т.г.
 
 
ПОЗИЦИЯ
НА
СНЕЖАНА ТОДОРОВА,
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА УС НА СБЖ
София, 20.09.2018 г.
 
   УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН РАШИДОВ,
   УВАЖАЕМИ НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,
   УВАЖАЕМИ КОЛЕГИ,
   
   На 15 юни 2017 г., преди повече от година, предадох на председателя на Комисията по културата и медиите г-н Вежди Рашидов предложение на СБЖ за законодателни промени в защита на журналистическия труд и свободата на словото. Отклик няма! В отговор на наше запитване г-н Рашидов през юли т.г. ни уведомява, че „съгласно чл.98, ал.1 от Конституцията на Република България право на законодателна инициатива имат всеки народен представител и Министерския съвет” и още – „предложенията на СБЖ са изпратени на народните представители от Комисията по културата и медиите”.
   Държим да получим отговор на въпроса запознати ли са наистина по същество депутатите с нашите предложения и, ако е така, защо повече от година никой от тях не им е дал ход?  За всеки български гражданин е видимо и болезнено осезаемо, че медийната среда у нас преживява тежка криза, а сривът в нивото на свободата на словото е катастрофален. През последната година се извършиха драстични нарушения на журналистическите права и етични норми. Свидетели сме на непрозрачно медийно притежание и управление, съчетано с корпоративни и политически зависимости. Тази медийна обстановка е нетърпима и изисква спешни действия от законодателната власт. Именно поради това СБЖ предлага законови промени, стриктно съобразени с демократичните норми. Отклик все още няма, но междувременно бе задвижен и гласуван на първо четене друг медиен проект от депутати на ДПС. За съжаление, в този проект изобщо не съществува темата за защитата на журналистическите права. Като синдикална организация ние не се намесваме в спора между медийните групировки, но ни тревожи обстоятелството, че журналистите в медиите не са защитени чрез колективно медийно законодателство. Няма такова! Грубо се потъпкват професионалните стандарти. Защо?
   СБЖ очаква отговор от народните представители какви конкретни действия са предприети за решаване на многобройните кризисни ситуации в медийната среда през изминалата година : казусът с „Радио България” в БНР и липсващата и към този момент стратегия за менажирането му, кризите с плащания към „Музикаутор”  и протестите на музикалните състави, назидателното пенсиониране на един от златните гласове на БНР – Лили Маринкова, уволнението на Люба Кулезич от телевизия „BiT”,  свалянето от екрана  на НОВА ТВ на Милен Цветков, недопустимото искане към бТВ за „прочистване ” от журналисти като Светослав Иванов, арестуването на журналистите от „Бивол” и последният случай в Казанлък. Скандална е ситуацията с журналистите от вестник „Стандарт”, които  повече от две години не получават изработените трудови възнаграждения.
   Тази грозна и унизителна картина може да се промени от нашия законодателен орган – Народното събрание.  Стига да има разбиране, воля и кураж! Принизяването на ролята на медиите се отразява тежко на журналистическата професия. Журналистите в България са едни от най-слабо защитените в Европа. Професията е сред най-високо рисковите. Нека заедно положим усилия, за да защитим българската журналистика.
 

 

 

прочетена: 3533