Доцент д-р Ефрем Ефремов от години се занимава със спецификата на журналистическото редактиране, като основен компонент в реализирането на медиен продукт. Той разглежда този процес като неотделима част от авторството на текстове, който надхвърля чувствително представата, че „редактор” е човекът , който следи за спазването на езиковите норми.
Авторът изтъква, че основното при редактирането е поемането на публична отговорност за информацията, качествата и внушенията на съответния текст или медиен продукт. Върху тази основа, той развива теоретичните си възгледи за „микро” и „ макро” редактирането, като дава много практически съвети за избягване на отделните типове често допускани грешки.
Не е случайно, че книгата* има вече три допълнени и преработени издания. Ефрем Ефремов не се подава на изкушението за самоцелни публикации, а надгражда със знания и опит това, което на практика се е доказало във времето.
В новата си книга, той разглежда детайлно два нови въпроса – за спецификата на редакторската работа в интернет, както и за връзката между издание и социални мрежи. Обърнал е специално внимание на проверката на информация, което е много важна аспект от работата на авторитетните медии, при потопа от непроверени източници в световната мрежа.
Полезна част от труда му, е разработването на практически алгоритми за работата на редактора , което е плюс за професионално изкушените му читатели. Не е тайна, че съвременните тенденции са науката са насочени точно към този регистър – връзка на теорията на практиката и Ефрем Ефремов са съобразил с тях. Безспорно – богатият редакционен опит му помага в това отношение.
Ново е и изследването му за правната култура на редактора, което е в неотделима връзка с принципното му разбиране за редактирането като отговорност. Авторът защитава тезата, че няма неограничена свобода на словото, че тя е ограничена и от разпоредбите в НК за „ обида” и „клевета” и всеки работещ в медия трябва да се съобразява с тях. Това е една нова изследователска ниша в комуникационната ни наука, която чака своите бъдещи изследователи. Ефрем Ефремов дава заявка да бъде такъв.
Трябва да се отбележи и стила на книгата – четивен, но с своята научна стойност. Това я прави добро попадение не само за студенти, а и за всички, които професионално се занимават с журналистика.
___________
* Ефремов, Ефрем. Журналистическото редактиране. „Фабер“. Велико Търново, 2017.